Raagade Õpituba 29. Märtsil 2025 Joogatoas

Raagade Opituba 29 Marts 2025

Tere kallid jooga sõber! Tuleval laupäeval kell 17:00 on sul harukordne võimalus liituda meiega Joogatoas et heita pilk häälte imepärasesse maailma läbi raagade laulmise kunsti. Sõna “rāga” tuleb Sanskriti keelest ja tähendab tõlkes värve või varjundit. Raagade laulmine ei ole üldjoontes laulude esitamine ega meeldejätmine vaid pigem improvisatsioon hetke tunnetuse alusel. Mina propageerin selle kunsti vanimat vormi – Dhrupadit.

Raagade  laulmine sobib kõigile, olgu teil siis kavatsus oma häält avada, laulmise oskusele uusi tahke lisada, enda varjatud andeid avastada või lihtsalt musikaalse tunnetuse piire avardada. Paljude jaoks on see pigem meditatsioon kui muusikaline elamus. Dhrupad hõlmab endas ka füüsilist aspekti sest ta on seotud nii hingamise kui ka hääle organitega. Säärane laulmine pakub lõdvestust, parandab kontsentratsiooni võimet, teravdab fookust ja tähelepanu. Raagade laulmine toimub alati ühe väga erilise instrumendi “tanpura” saatel. Dhrupad ei paranda mitte ainult hääle kasutamise oskusi vaid elavdab vaimu, tuues endaga kaasa sügava rahu ja ühenduse tunde. Lauldes märkad kuidas see muusika sind endasse haarab; selle võlu on tõeliselt sõltuvust tekitav.

“Taaviga laulmine on tõstev. Tule ja koge uutmoodi kohalolu idamaistes helides, mis avardavad sinu meeli uutmoodi radadel. Mulle on mõjunud Taaviga lauluringid inimlikult hästi ja soovitan kõigil tulla, kes tahavad oma häälega saada paremat kontakti toetavas ruumis.”
Emma Johanna, laulja

Esimesed märkmed taolisest praktikast ulatavad 3000 aasta taha. Selle muusikavormi alguse moment ei ole täpselt teada kuid tema minevik on seotud iidsete Vedic chantide ja mantratega. See oli kultuur mida anti edasi suulisel moel ja mille esitamisel hakati kasutama üha enam meloodiat ja rütmi. Aegade jooksul kasvasid sealt välja keerulisemad fraasid ja meloodiad millest arenesid omakorda välja raagad. Räägime kindlasti natuke ajaloost kohapeal kuid rõhk on siiski muusikalise tunnetuse ja loomise suunal. Laulma hakates tunned kindlasti ise kust dhrupad algab ja mis suuna ta su tähelepanu valguses võtab!

Armusin dhrupadi maagiasse aastal 2015 kui seda esimest korda kuulsin. Olin küll enne kogu elu muusikaga kokku puutunud kuid taoline laulmise vorm tundus nii maagiline ja eriline et ei osanud sealt tekkinud tunnet millegagi võrrelda. Mu pikaajaline koorilaulu kogemus aitas mul selle õpingutel päris palju kuid vaid mingi piirini – dhrupad nõudis teadaoleva lahti võtmis ja uuesti uuel moel kokku panemist. Samas mida aeg edasi märkasin üha rohkem paralleele teiste muusika harudega – dhrupad näib mulle kui destilleeritud muusika vorm, n.ö. muusika algaine pärusmaa. Just sealsamas, lihtsuse piiril paistab asuvat eheduse ja ilu sünnipaik.

Tänu oma muusikalisele perekonnale võtsin osa kõikvõimalikest üritustest – rahvalaulust kuni teatrini. Laulsin kogu oma noorpõlve erinevates koorides. Hiljem tudeerisin modernsete trummide maailma ja tegelesin muusika produktsiooniga. Samas huvi eksootilise muusika vastu viis mind tasapisi läbi idamaiste võngete dhrupadini. Aastal 2019 oli õnn veeta aasta elades Indias Bhopali linnas asuvas Dhrupad Gurukulis elades koos oma õpetaja perekonnaga ja kus muusika süvauuring toimus ööpäevaringselt. Sealne iidne traditsioonilise õppe vorm, sügavus ja kvaliteet jättis kustutamatu mulje! Hiljem laulsin ja mängisin erinevates kooslustes Indias, puutudes kokku heliteraapia ja paljude teiste muusikutega. See on olnud fantastiline rännak ja mul on hea meel kõike kogutut teiega jagada.

Õppetöö toimub eesti või inglise keeles, vastavalt grupile, nii et kõik aru saaksid. Rääkimine on siiski selle ürituse väike osa, pigem tegeleme praktilise hääle kasutusega.

Panuseks võiks olla €15. Kui kellelgi sellega mure tekib siis pöörduge minu poole ja leiame kindlasti lahenduse. Küsimuste korral helista või whatsapi numbrile +37255531009.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *